تئوری ریسمان: پروژه ای بی سرانجام

مسعود ناصری

 

آیا همانطور که من اعتقاد دارم تئوری ریسمان (String theory) یک کاربیهوده و یک پروژه بی سرانجام است؟  در اینکه این تئوری یک کار تخصصی در ریاضیات هست و تا امروز موجب پیدایش روش‌ها و شاخه‌های جدیدی در ریاضیات گشته است و از این به بعد هم خواهد شد جای تردید نیست ولی واقعاً به غیر از این چیز دیگری هست؟  تا آنجائی که به فیزیک مربوط می‌شود اصلاً این همه زحمت، کار و زمانی که تا امروز بر روی آن صرف شده است قابل توجیه است؟

 

من بر این باور هستم که تئوری ریسمان اولین کار علمی در طول صد ها سال اخیر است که علیرغم هیچ تائید تجربی، آزمایشگاهی یا مشاهداتی این همه سال دنبال شده است و اینکه هنوز عده‌ای اصرار به ادامه این راه دارند. . واقعیت این است که این تئوری طبیعت و جهانی را توصیف می‌کند که فیزیکدان ها دوست دارند چنان باشد، در حالی که باید برعکس باشد: ما فیزیکدان ها انتظار داریم که یک تئوری جهان را نه باب میل ما بلکه آنگونه که هست توصیف کند.

 

نکته تأسف بار دیگر که از عده زیادی از محققین جوان فیزیک، تئوریسین های آینده، نیز شنیده‌ام این است که تئوری ریسمان امروز به حدی وسیع و شاخ و برگ دار شده است که فقط خود را با تحولات آن به روز نگاه داشتن نیازمند یک شغل تمام وقت است. این بدان معنی است که احتمال اینکه نسل جدید بتواند وقت کافی داشته باشد تا به دنبال روش‌های جدید در فیزیک برود رو به کاهش است.


برگرفته از یادداشت های اندرسون (P.W. Anderson)؛ برنده جایزه نوبل فیزیک سال 1977 ، استاد دانشگاه پرینستون، استاد غیرمقیم انیستیتوی سانتافه. گرایش اندرسون فیزیک ماده چگال، بیوفیزیک، شبکه‌های نیورال، و تئوری Complexity

بازدیدها: 87

دیدگاه بگذارید

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
  Subscribe | اشتراک در  
Notify of | اطلاع از