جهان بی نهایت

مسعود ناصری

 

دلایل خوبی وجود دارند که نشان می دهند جهان ما بی نهایت بزرگ است. اگر این باور من درست باشد پس باید بی نهایت منطقه مانند این قسمت از جهان که ما در آن به سر می بریم (که اندازه قابل مشاهده آن عرضی برابر 80 میلیارد سال نوری دارد) وجود داشته باشد. بر طبق مکانیک کوانتوم، یکی از تبعات چنین باوری این خواهد بود که باید تعداد اتفاقاتی که در محدوده زمانی محدودی از بیگ بنگ به این طرف در هر یک از این مناطق جهان رخ داده است عدد معینی باشد. اینجا، در عبارت بالا، منظور من از اصطلاح اتفاق تنها محدود به اتفاقاتی که زمینه ساز ایجاد تمدن با شعوری شده باشند نمی شود بلکه شامل هر پدیده ای چه در حد بسیار بزرگ و چه در حد اتمی می شوند. اضافه کنم که تعداد اتفاقات ممکن عدد فوق العاده بزرگی است – حدود 10 به توان 10 به توان 150 تخمین زده شده است (که هرچند بزرگ است ولی بی نهایت نیست).

 

بنابراین بی نهایت منطقه مشابه منطقه ما در جهان وجود دارد ولی تعداد اتفاقاتی که در هر یک از این مناطق به وقوع می پیوندند هرچند که بسیار زیاد است ولی محدود می باشند. همین دلیل کافی است قبول کنیم که در این بی نهایت منطقه هر اتفاق ممکنی می تواند روی دهد و لذا باید تعداد اتفاقاتی که عین آنها در منطقه ما رخ می دهند نیز بی نهایت باشد. نتیجه اینکه اگر شغل مورد نظرتان را نتوانسته اید به دست بیاورید یا در کنکور نمره کم آورده اید ناامید نشوید چون در بی نهایت زمین دیگر شغل مورد نظرتان را به دست آورده اید و در کنکور هم قبول شده اید!

 

از طرف دیگر، اگر این باور من واقعیت داشته باشد، آنگاه تصور اینکه ما تنها موجودات با شعور جهان هستیم تصور بیهوده ای خواهد بود چرا که بی شمار تمدن پیشرفته در سرتاسر این جهان بی نهایت پراکنده است. من که وقتی به این موضوع فکر می کنم دچار اندوه می شوم ولی خوب احتمالا واقعیت داشته باشد.

 

همچنین، باور دارم (هرچند از عهده اثبات برنمی آیم) که زمانی خواهد رسید که انبساط این قسمت از جهان که ما در آن به سر می بریم متوقف گردد و طی فرآیند “درهم خورد شدن بزرگ” (Big Crunch) یا همان فرآیند برعکس بیگ بنگ از بین برود  که البته این 20 میلیارد سال و شاید بیشتر طول خواهد کشید.


برگرفته از یادداشت های الکساندر ویلنکین، (Alexander Vilenkin)؛ فیزیکدان و مدیر انیستیتوی کیهان شناسی دانشگاه توفتس (Tufts University) و یکی از دو نویسنده کتاب ریسمانهای کیهانی و دیگر نقص های توپولوژیکی (Cosmic Strings and Other Topological Defects)

بازدیدها: 70

دیدگاه بگذارید

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
  Subscribe | اشتراک در  
Notify of | اطلاع از