مهدی زنده زبان - مفاهیم نسبیتی (3 بهمن 99)

با سلام و تشکر از زحمات دلسوزانه دکتر ناصری
در جایگاه یک دانشجو در حقیقت من لذت فراوان بردم.

 

پگاه برادران - کیهان شناسی  (9 دی 99)

با درود خدمت استاد گرامی، و همراهان آکادمی
به عنوان یک دانشجوی آماتور در ریاضی و فیزیک مایلم تجربه خود از شرکت در دوره تخصصی آکادمی که با درس کیهان شناسی شروع شده است را بیان کنم.
با وجود اینکه چند سالی بین آموزش های دوره مقدماتی و تخصصی ما فاصله افتاد ولی کیهان شناسی شروع دلچسب و انگیزه بخشی بود. خصوصا که مطالب به شیوه آکادمی ناصری یعنی چالشی و مفهومی آموزش داده می شود و ابتدا درک مسئله اهمیت پیدا می کند و سپس پای محاسبات به میان می آید.
اما آنچه که بیشتر از پیش مرا شیفته محتوای این دوره کرده است ، خلق شدن تدریجی محاسبات و نتایج آن است. دانشجو به هیچ عنوان احساس نمی کند معادلات و محاسبات بر او تحمیل شده است. (برخلاف آنچه که من در آموزش های دبیرستان و دانشگاه احساس می کردم). بلکه همه چیز از یک نقطه شروع، و مرحله به مرحله به پیش می رود. شاید همان واژه "پدیدایی" بهترین توصیف جلسات این درس باشد. گویی در هر جلسه یک اتفاق خلق می شود و دانشجو نیز خود را در طی مسیر آن سهیم می یابد. این زیبا و جذاب است ؛ شاید به این دلیل که خود استاد نیز در هر جلسه، سالکانه مسیر را از نو طی می کنند و این ماجراجویی جذبه ای ایجاد می کند حتی اگر به زیر و بم محاسبات نیز چندان مسلط نباشیم، از پدیدایی نتایج و ارتباطشان با مفاهیم فیزیک لذت می بریم.
لازم به ذکر است که اعتراف کنم هرچه که به جلسات پایانی این درس نزدیک می شویم، اهمیت دروس جبر خطی ، ریاضیت کاربردی و نسبیت عام بیشتر از پیش خود را نشان می دهد. لذا به دوستانی که قصد دارند به زودی وارد دوره تخصصی شوند پیشنهاد می کنم این دروس را پیش از آغاز دوره مرور نمایند تا لذتشان از درک مفاهیم دوچندان شود.
از استاد گرامی بابت سهیم شدن دانش و تدریس بی نظیرشان قدردانم و پیشنهاد می کنم دوره نسبیت عام با وجود اینکه در یوتیوب و اپارات در دسترس همه است، اما از آنجا که هر چیز در دسترسی ممکن است سهوا مورد بی توجهی واقع شود، این درس به عنوان پیش نیاز درس کیهان شناسی در شروع دوره تخصصی آینده به طور هفتگی و از طریق پنل کاربری نیز ارائه شود. بی صبرانه منتظر جلسات بعدی کیهانشناسی و مطالعه سیاهچاله ها با رویکرد پروژه MZ2 هستم.
با احترام فراوان
پگاه برادران 9 دی 99

 

سینا رشیدی آذر- جبرخطی (28 آذر99)

حیرت انگیز و فوق العاده ست استاد ناصری, تا به حال من تا به امروز کسی را ندیدم ریاضیاتو به این سبک و قابل فهم توضیح داده باشه چندین سال بود که در ابهامات زندگی میکردم, و هر دفعه که مطالب های فوق العاده تونو ارایه میکنید, بیشتر ابهامات من رفع میشه.
سپاس قدردانی از شما امیدوارم که مردم عزیزمون, استادانی مثل شما داشته باشند.

 

امیر خزینه دارلو - مفاهیم کوانتومی (16 آذر 99)

درود فراوان به استاد عزیز و ارجمند
با تشکر فراوان از روشن کردن قوائد کوانتومی که البته من در تعجب هستم که با وجود اینکه اکثر این کشفیات در اروپا و بخصوص در اآلمان و اتریش انجام شده ولی این آلمانی ها و اتریشی ها خودشان قادر به روشن کردن و واضح توضیح دادن قوانین کوانتوم به آن روشنی و واضحی که شما توضیح میدهید نیستند.
بهر حال از بابت این روشن نمایی و دقت و روش تدریس شما در همه موارد و دروس و موضوعات تشکر و قدردانی میکنم.

 

امیر خزینه دارلو - مفاهیم تئوری آشوب (7 آذر 99)

استاد ناصری محترم و گرامی
یک دنیا از بابت زحمات شما در درجه اول و درجه دوم از تیم عزیز تان تشکر. واقعأ که برای من شخصأ افق جدیدی را با تئوری آشوب باز کردید و خیلی از سوألاتم را با تدریس فوق العاد تان جواب دادید.
خوب یاد دارم زمانی که در دانشگاه رشته الکترو تکنیک ریاضی میخواندیم و بعد از چهار ترم ریاضی خوندن در ترم چهارم یا سوم که با اعدا موهومی سر و کار داشتیم هیچکس حتی استادان ریاضی که دو نفر بودند نتوانستند جواب سوأل من را بدهند که این عدد رادیکال منهای یک موهومی (i) به چه درد می خورد و استفاده آن چیست. ای کاش که آن موقع کسی میبود مثل شما که واقعأ مفهوم مطلب را درک کرده بود. واقعأ بار بزرگی را از ذهن من برداشتید ولی این را هم بگویم که بار بزرگتر و شیرین تری را جانشین آن کردید که همانطور که در ویدئویتان گفتید سه چهار ساعت خوابی را هم که ما داشتیم از ما گرفتید (من به شخصه همیشه شبها سه چهار ساعت بیشتر نمیخوابم) . واقعأ لذت میبریم از طریقه درس دادن تان و از این همه اطلاعات عمیق و مایه افتخار است که اجازه دادید در کلاس هایتان شرکت کنم.
دوستدارتان
خزینه دارلو امیر

 

عزیز ذبیحی- مفاهیم تئوری آشوب (25 آبان 99)

سلام وعرض ادب استاد عزیزم
ساال 74 تا 78 که در دانشگاه ارومیه بودم
و آشنایی اندکی با دیدگاه و نظریات استاد پیدا کردم آنچنان شیفته و شیدای اخلاقیات و نظریات ناب استاد شدم که به جرات می توانم بگویم لحظه ای از دل و جانم بیرون نرفت،تا مطالعه چندباره کتاب یک و صفر که شیفته تر شدم.
امروزم که بعد از سالها اشتیاق توفیقی حاصل شده که در خدمت استاد باشم خالق هستی را بینهایت سپاسگزارم.
سپاس استاد که هستید و دنیایمان را بسیار زیباتر و عاشقانه تر کردی.
با آرزوی سربلندی همیشگی تان.

 

فرانک عابد - مفاهیم تئوری آشوب (20 آبان 99)

بسیار سپاسگزارم بابت تدریس درس تئوری آشوب. هیچ وقت از مطالعه این درس خسته نشدم. هر بار که جزوه ام را مطالعه می کنم حتما نکته تازه ای برایم ظاهر می شود. چقدر حیف که حتی در دانشگاه نیز حداقل به نسل من، چنین درس جذاب، مفید و کاربردی تدریس نشد. واقعا خوشحالم که در طول زندگیم با این مبحث شگفت انگیز آشنا شدم.

امیر خزینه دارلو - مفاهیم تئوری آشوب (4 آبان 99)

استاد ناصری محترم و گرامی
مجددأ خواستم از اینکه من و یا ما را اینگونه، با متدی ساده و آسان با واقعیتی اینچنین پیچیده آشنا ساختید تشکر کنم. مثل همیشه کارتان عالی ست. بعد از مباحثی که شما عنوان کردید من سعی کردم چندین کتاب را برای بهتر جا افتادن مطلب مطالعه کنم ولی متوجه شدم که اگر توضیحات شما نمی بودند چقدر درک مطلب مشکل می شد و اینکه این دو سه کتابی که من مطالعه کردم در مقایسه با متد شما خیلی پیچیده تر مطلب را ادا کرده بودند. از اینکه علم و تخصصتان را از ما دریغ نمی‌کنید ممنونم. لطف شما را هرگز فراموش نمی‌کنم

 

تارا نعیمی پور - مفاهیم تئوری آشوب (24 مهر99)

با درود فراوان
بهترین لحظات زندگی ام را در کلاس های آکادامی تجربه می کنم،با تمام وجودم قدر دانتان هستم ممنونم که دانش و ذهن زیبایتان را به ما یاد می دهید.این کلاس ها زندگی من است.

 

 فائزه ملکی نژاد - مفاهیم تئوری آشوب (5 مهر99)

سلام
ضمن سپاس از دکتر ناصری عزیز برای پذیرش اینجانب برای بهره گیری از کلاسها.یادمه حدود ۴ سال پیش وبعد از آشنایی با آکادمی کلاسها وفیلم هارو دیدم.اما امروز که دوباره خواستم برگردم ومرور کنم انگار بار اوله که میبینم وذوق واشتیاق دکتر برای آموزش انگار در من جوش وخروشی برای دانستن میآفریند که من رو با خودش به دریای بیکران وعظمت میبرد.امیدوارم با رها کردن افسار ذهن های دیکته پذیرمان در این جولانگاه بکر وبی مثال به خلق جدید برسیم حداقل در حیطه زندگی شخصی خودمان
وحرفی نیست جز سپاس برای شیوایی بیان و برانگیختن دانستگی


وحید جوان کوزه گران- مفاهیم تئوری آشوب (30شهریور99)

You came up with a question in the 2nd lecture of the Chaos theory concerning the distribution of continuous and discrete events.
Based in the definition, discrete events are made of a finite number of outcomes, those we can accurately attribute a value such as age, death, height, depth speed of light, the deterministic world (Newtonian viewpoint) and so forth. Among these events bifurcation and mutation seem discrete functions to me. Accordingly, we can have a significant amount of discrete events in the universe. On the contrary, events like the expansion of the universe, space (not time that I can explain why), the scale of the matter (like going beyond the subatomic particles like gravitons and, etc. More specifically, abstract things can be continuous to me. The concepts like beauty, hatred, kindness and, Mandelbrot's set are continuous.
I could call discrete events "chaos" and continuous ones "order" which their interactions give rise to what we are now what is present in the universe. So, my answer would be we have equal number of continuous and discrete events going around which in turn bring about self-organization.

ناصری:  لطف کنید سوالتان را به زبان فارسی بنویسید.چون این سایت اساسا به زبان فارسی است. بنابراین پرسش و پاسخ هم بهتر است که به زبان فارسی باشد. اگر من در کلاس به زبان انگلیسی در تابلو می نویسم، همانطور که توضیح دادم، بناست که این ویدیوها به زبان انگلیسی هم دوبله شود تا ما دوباره کاری بابت ضبط مجدد کلاسها نداشته باشیم. بنابراین لطف کنید سوالتان را به زبان فارسی مطرح کنید.


امیرحسین مصباحی ایوری - مفاهیم نسبیتی(26 شهریور99)

با سلام خدمت استاد گرامی و دلسوز،دکتر ناصری.
خیلی ممنون و سپاس گزارم از شما به خاطر تدریس مفهومی و فوق العاده اتان،ذهنم پُر از سوال شده که بی صبرانه منتظرم تئوری آشوب و کوانتوم رو یاد بگیرم و همه رو ازتون بپرسم.
شما عالی هستین استاد،بدون شک شما موهبتی بودین برای بچه های ایران که از این علم شیرین محروم نشن،امیدوارم یه روزی افتخار اینو داشته باشم که حضوری ببینمتون و همه این زحماتتون رو جبران کنم.
ممنون از شما.

 

امیر خزینه دارلو - مفاهیم نسبیتی(23شهریور99)

استاد ارجمند و گرامی
بابت تمامی زحماتتان سپاسگذاریم و خیلی از مطالبی که عرض کردید باعث شدند که خیلی از سوالاتی که مدتها فکرم را مشغول کرده بودند جواب داده شوند و با اشتیاق منتظر تئوری آشوب هستیم. مطمئن خواهم بود که آن کلاس خیلی جالبتر خواهد بود و دینیا و دید تازهای به من خواهد داد و احتمالأ خیلی از ما ها.
کلاس، مطالب و موضوعات و ترتیب و ربط آنها به هم و از همه مهمتر نحوه تدریس شما فوقالعاده بود و من شخصاً هر روز با تمامی مشکلات دنبال فرصت بودم که کلاس های شما را پیگیری کنم همانند یک سریال جذاب یا یک کتاب جذاب که آدم دل از آن نمیتواند بکند.
باز هم سپاس مجدد از شما و همکاران گرامی تان
برایتان آرزوی سلامت و تندرستی همراه با موفقیت میکنم
امیر خزینه دارلو

 

بیتا گلشنی- مفاهیم نسبیتی (20 شهریور99)
عرض سلام خدمت پروفسور ناصری. در ابتدای شرکت در کلاس های آکادمی فکر نمی کردم چنین مطالب سنگینی اینقدر زیبا و شیرین بیان شوند. گرچه مباحث نیاز به درک عمیقی دارند. از بیان شیوا و روان استاد گرامی سپاس گزارم.

 شاهو عباسیان - کیهان شناسی(1 شهریور99)

با سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی و همراهان
اینطور به نظر میرسد که جهان قابل مشاهده ( منظور جهان قابل روئیت و جهانی که با توجه به تئوری های شناخته شده قابل درک است) بسیار بزرگ اما متناهی است.
اما به نظر من محدود ساختن جهان به چند سیاره ، در زمان کوپرنیک و گالیله یا شناخت کهکشان ها در زمان انشتین و یا مولتی ورس در این دوره و زمانه ، تنها شناخت ناقص ما را از جهان پیرامونمان می رساند.
ما سعی میکنیم جهان فیزیکی را بر اساس شناخت محدود خود، طوری تعریف کنیم که با قوانینی که تا کنون ساخته ایم جور در بیاید حال آنکه ممکن است قوانین دیگری هم باشد که ما هنوز به آن دست پیدا نکرده ایم و البته اگر چیزی باشد که ما نتوانیم مشاهده کنیم همان بهتر که بگوییم وجود ندارد!
به عقیده من هیچ چیز به زیبایی مندلبروت ست نامتناهی بودن جهان را توضیح نداده است .من هیچ گاه نتوانستم قبول کنم که بزرگترین عدد می تواند عدد گراهام باشد!
اصلا بسیار بی معنی است که چون این عدد در مغز انسان نمی گنجد پس عددی بزرگتر از این وجود ندارد.
پس عدد گراهام ضربدر عدد گراهام چگونه به ذهن انسان میرسد.
حال آنکه اگر می گفتیم عددی بیش از عدد گراهام به درد ما نمی خورد توضیح بهتری بود.به نظرم دیدگاه ما در مورد کیهان هم چیزی شبیه این است.

حمید شاهرخ - مفاهیم نسبیتی(26 مرداد99)
در مورد سوال استاد که فرمودند چگونه می‌شود ما که روی ذره شتاب دار به حرکت در شتاب دهنده ۴۵ متری مشغولیم ، در مدت حدود دو میلیونیم ثانیه با سرعت ۹۹٪ سرعت نور ۱۸۰۰۰ متر مسافت طی کنیم ؟
جواب بنده این است که هر ثانیه من که روی ذره میون نشسته ام در واقع برابر است با حدودا ۳۰ ثانیه فردی که در محوطه شتاب دهنده ایستاده است . با این حساب من با زمان حدود ۲.۲ میلیونیم ثانیه خودم و با سرعت ۹۹٪ سرعت نور مسافت ۱۸۰۰۰ متر را پیموده ام .

 

فرانک عابد- مفاهیم نسبیتی (23 مرداد99)
با سلام
بسیار خوشحالم از شروع دوباره کلاسهای آکادمی. مطالب ارایه شده در کلاسهای آکادمی برای من همیشه جذاب و بهت آور بوده. فکر می کردم، جلسه "خوشامدگویی" فقط یک خوشامدگویی معمولی و نهایتا صمیمانه باشد. اما اعتراف می کنم که از مطالعه این جلسه بسیار لذت بردم (بخصوص از رابطه عدد پی با آزمایش چوب کبریت!). بیاد دارم که استاد در اکثر کلاسها، خرگوشهای! هیجان انگیز را از کلاه علم! آنچنان بیرون می آوردند که تا ساعتها و یا حتی روزها محو جست و خیز آنها می شدم. اعتراف می کنم که انتظار نداشتم استاد حتی در جلسه خوشامدگویی نیزبرایمان خرگوش در بیاورد...آنهم چه خرگوشی!!!